More than 180 juried fine-artists from as far away as California, Florida, Georgia, Montana, and New York will be here for the 67th annual Kalamazoo Institute of Arts Fair.

2D MIXED MEDIA
K17 Susan Burton, Richland, MI
E11 Linda Chamberlain, Bay City, MI
F12 Derek Christensen, Chicago, IL
D08 Karin Coron, Ypsilanti, MI
C03 Cindy Fields, Midland, MI
K25-26 Huixiong Fong, Suwannee, GA
A24 Trevor Grabill, Kalamazoo, MI
C06 Salina Kalnins, Tekonsha, MI
B07 Alexa Karabin, Kalamazoo, MI
C09 Brett Miley, Surfside, SC
A15 Kandy Myny, Shelby Township, MI
A08 Kathy Sheldon, Wyoming, MI
J05 Donna Vogtmann, Kalamazoo, MI
E08 Lou Zale, Deerfield, IL

3D MIXED MEDIA
D05 Mary Acton, Chesterton, IN
E14 James Ardis, Midland, MI
A18 Corey Bechler, Honor, MI
I06 Steven Curl, Plainwell, MI
L11 Tim Feuerstein, Byron Center, MI
A25 Brian Goins, Commerce Twp. MI
F15 Nancy Grimsley, Canadian Lakes, MI
I01 Daryl Harwood, Panama City Beach, FL
A16 Jennifer Rutherford, Leroy, MI
A14 Peter Staples, Royal Oak, MI
G17 Bridget Tremaine, Allegan, MI

CERAMICS
B08 Joseph Chomyn, South Bend, IN
J01 Shea Church, Kalamazoo, MI
J03 Julie Devers, Gobles, MI
K19 Amy Droste, Grand Blanc, MI
K23 Marie Gougeon, Laingsburg, MI
C04 James Halvorson, Bloomington, IN
H03 Susan Hathaway, Ada, MI
F11 Victor and Megan Huston-Field, Bedford, PA
L06 Kelly Kaatz, Ferndale, MI
G14 Jonathan Kesler, Marysville, OH
K02 Michael Kifer, Richland, MI
K15 Mary Kuilema, Grand Rapids, MI
E06 Scott Martin, Schoolcraft, MI
H05 Susan McHenry, Kalamazoo, MI
L08 Thomas Richards, Portage, MI
A05 Kimberly Rorick, Ossian, IN
F22 Kathy Sandberg, Plymouth, MI
A22 Jill Santa Rossa, Munith, MI
A02 Doug Schmidt, La Porte, IN
F06 Catherine Stasevich, Richland, MI
L03 Lynne Tan, Stevensville, MI
G04 Harry Welsch, Lutz, FL
F04 Diane Zakala, Vestaburg, MI

DRAWING/PASTELS/PRINTS
G16 Amy Ferguson, Royal Oak MI
A19 Chris LaPorte, Grand Rapids, MI
A09 Ellen Marshall, Ybor City, FL
E18 Laura Pearson, Ann Arbor, MI
E17 Kathryn Robertson, Wyoming, MI
K08 Don Widmer, Chicago, IL
G18 Bruce Wiegand, Portage, MI
B03 Anne Wooster / Steven Peaslee, Waldoboro, ME

FIBER/LEATHER
C05 Paul Aude, Cary, NC
K05 Mike Barnes, Harbor Springs MI
E04 Carol Caron, Wyoming, MI
H07-08 Nancy Crampton, Kalamazoo, MI
L10 Jessica Earegood, Wyoming, MI
F21 Cheryl Grabski, Okemos, MI
A13 Lisa Green, New York, NY
B02 Danielle Howarth, Alto, MI
E24 Elizabeth Kozlowski, St. Joseph, MI
G13 Char Kudla, Baraboo, WI
A27 David Kuerbitz, Lansing, MI
C12 Rowan Leithauser, Bellaire, MI
F02 Susan Luks, East Lansing, MI
D11 Annie Mohaupt, Chicago, IL
C01 Donna Mundschau, Manistee, MI
K24 Barbara Rubright, Shelby Township, MI
E07 Pat Rued, Deerfield, IL
C14 Janet Searfoss, Bay City, MI
H01 Kate Strong, Chicago, IL
L12 Karen Taber, Wyoming, MI

JEWELRY, PRECIOUS METAL
G06 Karen Agopian, Hamilton, MI
G15 Nancy Fermanian, Mahomet, IL
H02 Humberto Hernandez, Flat Rock, MI
G09 Frank Kudla, Baraboo, WI
A12 Harry Mackie, Palatine, IL
F14 Scott Macklin, San Diego, CA
D03 John Mroczek, Mishawaka, IN
E13 Damen Mroczek, Mishawaka IN
E22 Laura Schichtel, Mayfield, MI
E19 David Smallcombe, Kalamazoo, MI
K04 Regina To, Key West, FL
L05 Claudia Winter, Long Grove, IL
J08 Bart Ziegler, Lake Geneva, WI

JEWELRY, NON-PRECIOUS METAL
C07 Kimberly Arden, Temperance, MI
A26 Casey Bemis, Whitehall, MI
E10 Cassie Beyer, Appleton, WI
F20 Charise Bundesen, Clarkston, MI
H06 Tara Dalga, Kalamazoo, MI
G12 Helmut Goral, Cedar, MI
A10 Sandy Inman, Holland, MI
E05 Sandy James, McHenry, IL
L14 Amy Johnson, Grand Rapids, MI
A23 Jackie Juhasz, Kalamazoo, MI
I05 Sonja Long, Fennville, MI
F05 Patricia Plasko, Kalamazoo, MI
D06 Jane & Susan Shaffer, Mount Prospect, IL
F17 Steven Shaikh, Fort Wayne, IN
B01 Meg Tang, Kalamazoo, MI
A03 Jerry Wygant, Pentwater, MI

GLASS
A04 George Bochnig, Pontiac, MI
K20 John Boyett, North Canton, OH
K10 Jennie Haire, Hastings, MI
E20 Jerry Harty, Kalamazoo, MI
C13 Earl James, Cleveland, OH
G10 Tracy Kehr, White Cloud, MI
L17 Martha Millis, Ann arbor, MI
A17 Trish Shantz, Kalamazoo, MI
F19 Rick Shapero, Cedarville, MI
K16 Alan Sievers, Batavia, IL
E09 Meredith Wenzel, Maumee, OH

METAL & SCULPTURE
G20 Steve Anderson, Cedar Springs, MI
E26 Jim Babala, Grand Haven, MI
D09 R. Dean & Gloria Barkley, Hartland, MI
I02 George Bragg, Panama City Beach, FL
F24 Brian Brook, Three Rivers, MI
F09 Dan Carmichael, Waterford, MI
L07 James Cook, Hesperia, MI
L01-02 Sandra Gerry, Deerfield, WI
A11 Lori Hough, Fremont, MI
E03 Lori Kammeraad, Grand Rapids, MI
K06 John Krieger, Manistee, MI
G01-02 Richard Morgan, Wauseon, OH
J07 Steven Olszewski, Pinckney, MI
D07 Blaise Peluso, Cedar, MI
H09 Debbie Radke, Franksville, WI
E12 Michael Rothfuss, Ottawa Lake, MI
D04 Mark Savio, Battle Creek, MI
G07-08 Thomas Yano, Vermilion, OH
K09 Michelle Zorich, Kalamazoo, MI

PAINTING
F01 Justin Bernhardt, Vicksburg, MI
G21 Laurie Schirmer, Carpenter, Valparaiso IN
B05 Phil Dimmer, White Lake, MI
L04 Lin Dryer, Grand Rapids, MI
B09 Randi Ford, Grand Rapids, MI
L15 Janice Garrett, Kalamazoo, MI
B04 Bradley Goff, Kalamazoo, MI
E25 Deborah Hoover, Jenison, MI
A20 Conrad Kaufman, Galesburg, MI
F08 Marina Kontorina, Grand Rapids, MI
K07 John Krieger, Manistee, MI
G23 Marie Lamothe, Interlochen, MI
K21 Amy Larink, Shorewood, WI
E23 Xiaoying Li, Kalamazoo, MI
K18 Suzanne Mays-Wentzell, Fennville, MI
J06 Judi Morris, Allegan, MI
I03 Justin Sato, Kentwood, MI.
A06 Shinichi Sato, Kentwood, MI
F07 Chris Vance, Bondurant, IA
G11 Michael Weber, Port St. Lucie, FL
K12 Sheri Woodard, Norton Shores, MI

PHOTOGRAPHY
F03 Dallas Carlson, Holland, MI
H04 William Conklin, Saint Joseph, MI
G05 Tim DePuydt, Florence, MT
F13 David Dinsdale, Rochester Hills, MI
L09 Paul James, Ann Arbor, MI
J09 Scott Johnson, Bloomington, IN
K11 Nels Johnson, Saugatuck, MI
A01 Brian Kainulainen, Scottville, MI
I04 Bob Kerschbaum, Ann Arbor, MI
C08 Douglas Markusic, East Leroy, MI
D10 Drake Olmstead, Battle Creek, MI
G22 Stone Peng, Grand Rapids, MI
J04 Julie Schwarz, Sawyer, MI

WOOD
A07 Brian Campbell, Rockford, MI
A21 Peter Czuk, Gobles, MI
J02 James Durow, Lake Orion , MI
D01 Al Freund, Ann Arbor, MI
E15-16 Mayolo Haro, Morton Grove, IL
E01-02 David Lewis, Kalamazoo, MI
K14 William Nardin, Algonac, MI
F23 Donald Peterson, Montague, MI
F16 Donald Shurlow, Rhodes, MI
C11 Michael Van Houzen, Holland, MI